Sıkça Sorulan SorularKapadokya Türkiye'nin tam ortasında, Nevşehir ili merkezde olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin bazı bölümlerini de içine alan bölgededir.

Kapadokya tarih öncesi devirlerden başlamak üzere sırasıyla Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar egemenliğinde kalmıştır. Bizans döneminden başlamak üzere bölgede ağırlıklı olarak Hıristiyan toplulukları yaşamıştır.

Yanardağların püskürttüğü lavlar soğuyarak sertleşmiş ve kayalaşmış. Tüf adı verilen bu dev kayaç yapıları akarsular ve rüzgarlar ile aşınmış. Milyonlarca yıl süren bu aşınma neticesinde Peri Bacaları oluşmuş.

Kapadokya ya ulaşım Türkiye'nin her yerinden çok kolaydır. Uçak, otobüs, tren ve özel aracınızla gelebilirsiniz. İstanbul'dan ve Ankara'dan yol tamamen çift yoldur.

Türk Hava Yolları Nevşehir Tuzköy Havaalanı'na her gün tarifeli uçak seferi düzenlemektedir. Yaz aylarında yoğunluk olabileceği için bileti erken almanız faydalı olacaktır. Ayrıca Kayseri Havaalanı'na da hem yurt içi hem yurt dışı uçak seferleri düzenlenmektedir. Kayseri Nevşehir arası karayolu ile 45 dakika sürmektedir.

Kapadokya'nın en meşhur yemeği Testi Kebabı ve Çömlek Fasülyesi'dır.

Cevap

Cevap

Kapadokya Gezi