whatsapp

Kişiye Özel Kapadokya Turu

Kapadokya Özel Turlar


Özel turlarımız, sadece size özel profesyonel tur rehberi, size özel VIP araç (Mercedes Vito), öğle yemeği, müze ve örenyeri giriş biletlerini kapsamaktadır. (Sadece öğle yemeğinde tercih edilecek içecekler tarafınızdan ödenir.)


Fiyat : Minimum 2 kişi Toplam (1)Günlük fiyat 7.300 TL dir. 2 kişiden fazla katılım olması durumunda her bir yeni katılımcı için +900 TL fiyata eklenmektedir.


1 (Bir) Gün Özel Kapadokya Turu

Turumuz saat 09:30’da rehberiniz ve sürücünüzün sizi otelinizden almasıyla başlar. İlk durağımız Göreme Panorama. Bölgenin muhteşem coğrafyasını ve bölgeye özgü kaya formlarını izleyebileceğiniz,bölgedeki en iyi mekandır. Alana vardığınızda rehberiniz mekan hakkında size bilgi verir. Panoramik izleme noktasının ardından bölgenin en büyük yer altı şehirlerinden biri olan Kaymaklı‘ya gidilir. Rehberiniz size yerlilerin düşmandan saklamak için kayaları nasıl oyduğunu ve katları nasıl oluşturduklarını açıklar.Ayrıca eski tarihlerde bu yer altı şehrinde kalan insanların günlük yaşamlarından bıraktıkları izleri, ahırlarını, şarap mahzenlerini ve imalathanelerini, tapınaklarını, oturma odalarını, hava kanallarını vb. görebilirsiniz. Kapadokya’nın en derin mağaralarını keşfettikten sonra, bir sonraki durak olan, Kapadokya’nın en yüksek noktaklarından biri Uçhisar Kalesi‘ne çıkılır. Uçhisar Kalesi bölgenin en büyük oyma-taş kalesi olup, Bizans İmparatorluğu zamanında yapılmıştır. Buradan otantik Türkiye mutfağı deneyimi için öğle yemeğine gidilir.

Öğle yemeğinin ardından Kapadokya’nın başlıca mekanlarından Zelve Açık Hava Müzesi‘ne gidilir. Rehberiniz size UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak korunan muhteşem mağara kiliselerin duvarlarını kaplayan fresklerin anlamlarını açıklar. Daha sonra turumuzun son ayağı olan Avanos‘a çanak-çömlek atölyelerini görmeye gidilir. Burada resmedilmeye değer şehrin göbeğinden geçen Kızılırmak Nehri’ni görebilirsiniz. Ayrıca çanak-çömlek yapımı için gerekli olan killi çamur Kızılırmak’tan elde edilir. Hitit zamanından beri yaygın olan çanak-çömlek bundan 4000 yıl öncesine dayanır. Burada çanak-çömlek yapımında kullanılan ayakla çevirilen tekerlekleri görebiliriz ve bu deneyimi rehberimiz sayesinde sizde ellerinizle edinebilirsiniz. Avanos’dan sonra turumuz saat 17:00 gibi son bulur ve tekrar otelinize transfer edilirsiniz.


2 (İki) Gün Özel Kapadokya Turu

1. Gün: Profesyonel tur rehberiniz ve şoförünüz saat 09:30’da sizi otelinizden alır. Otelinizden alındıktan sonra ilk durağınız olan Göreme’deki bölgenin en güzel panoramik izleme noktası olan Esentepe‘ye gidilir. Burada rehberiniz size Kapadokya’nın tarihi ve bölgeye özgü kaya formları hakkında bilgi verir. Burada muhteşem görsel ziyafetin ardından peri bacalarının, çiçek bahçelerinin, üzüm bağlarının içinde bir saatlik kolay bir yürüyüş için Kızılçukur Vadisi‘ne gidilir. Bir sonraki durağımız UNESCO Dünya Mirasları kapsamında yer alan Zelve Açık Hava Müzesi. Rehberiniz size 10. yüzyıldan bu yana eski ve yeni nesil için büyük bir bilgi kaynağı olan mağara kiliselerin içindeki fresklerin anlamlarını açıklar. Bu alan hristiyanlığın ilk yıllarından bu yana manastır olarak kullanılmaktadır. Müze ziyaretimizin ardından sevimli ve şirin bir restaurantta öğle yemeği yemek için Göreme‘ye gidilir. Öğle yemeğinin ardından fotoğraf çekimi için yol boyunca mantar şekilli peri bacalarıyla ünlü olan Ürgüp Peri Bacaları Ailesi’nde, hayvan figürlerine veya değişik figürlere benzeyen kaya formlarını barındıran Devrent Hayal Vadisi’nde mola verilir. Daha sonra turumuzun son ayağı olan Avanos‘a çanak-çömlek atölyelerini görmeye gidilir. Burada resmedilmeye değer şehrin göbeğinden geçen Kızılırmak Nehri’ni görebilirsiniz. Ayrıca çanak-çömlek yapımı için gerekli olan killi çamur Kızılırmak’tan elde edilir. Hitit zamanından beri yaygın olan çanak-çömlek bundan 4000 yıl öncesine dayanır. Burada çanak-çömlek yapımında kullanılan ayakla çevirilen tekerlekleri görebiliriz ve bu deneyimi rehberimiz sayesinde sizde ellerinizle edinebilirsiniz. Avanos’dan sonra turumuz saat 17:00 gibi son bulur ve tekrar otelinize transfer edilirsiniz.

2.Gün: 2.Gün Özel Kapadokya Turunuz 09:30’da otelinizden alınmanızla başlar. İlk durağımız şaşırtıcı bir mimariye sahip Kaymaklı Yer Altı Şehri. Yaklaşık 3500 yıl önce Hititler tarafından inşa edilen bu 8 katlı(Ziyaretçilere 4 katı açıktır) şehir, 6. ve 7. yüzyıl boyunca ilk hristiyanlarca yağmacı düşmanlardan korunmak için bir barınak olarak kullanılmış. Bu yer altı şehri bölgenin en büyük yer altı şehirlerinden biri olup içinde ahırlar, tapınaklar, şarap imalathaneleri bulundurur. Kaymaklı’nın ardından, bölgenin güneyine doğru ilerliyoruz ve dünyanın en büyük ikinci vadisi olan Ihlara Vadisi‘ni ziyaret ediyoruz. Burada bir saat boyunca Melendiz Nehri’nin tatlı rüzgarıyla bir doğa yürüyüşünün ardından, Belisırma Köyü‘nde nehrin yanında öğle yemeğimizi alıyoruz. Öğle yemeğinin ardından Selime Manastırı ile devam ediyoruz. Bu kathedral büyük bir mağara kathedral olmakla birlikte nefes kesici manzarasıyla bölgenin en büyük oyma taş kathedralidir. Burada rehberinizden yapı hakkında bilgiler alıp bu büyüleyici mimaride gezinti yaptıktan sonra Göreme’ye geri dönüyoruz. Ve son durağımız muhteşem manzarasıyla Güvercinlik Vadisi. Bu vadide bir çok güvercin evlerini görebilir, güvercinlere yem atabilir ve eşsiz Kapadokya coğrafyasını seyredebilirsiniz. Saat 17:00 gibi turumuz son bulur ve otelinize transfer edilirsiniz.


3 (Üç) Günlük Özel Kapadokya Turu

1. Gün ve 2. Gün, 2 Günlük Özel Kapadokya Turunda olduğu gibidir.

3.Gün: Diğer günlerde olduğu gibi yine saat 09:30’da otelinizden alınırsınız ve turumuz başlar. Hiç beklemeden sizi güzel mimarisi ile ünlü Mustafapaşa‘ya götürüyoruz. Mustafapaşa 1924’de Yunan ve Türk halkının değiştiği mübadeleye kadar Kapadokya’nın en büyük Yunan şehriymiş. Rehberiniz burada size yaklaşık 2 milyon insanın evlerini terk edip gittiği, dünyanın en büyük mübadelesi hakkında bilgi verir. Mustafapaşa’da Yunan konaklarını ve kiliselerle birlikte medreseleri ayrıca İlahiyat Fakültesi görebilirsiniz. Buradan bir sonraki durağımız olan Keşlik Manastırı‘na gidiyoruz. Burada eşine nadir rastlanan fresk örneklerini görebilirsiniz. Bu olağanüsü duvar boyama sanatı Bizans İmparatorluğu döneminden kalmadır. Bir sonraki durağımız Şahinefendi. Burada Sobesos Kazı alanını ziyaret ediyoruz. Arkeologlar burada kazıya başladıklarından beri çok önemli eserler elde ettiler (Son 10 Yılda) ve hala kazılar devam etmektedir. Bu arkeolojik alanda Roman hamamlarını, mezarları, bazilika ve mozaik taşlarını görebilirsiniz. Şahinefendi’den Soğanlı Vadisi‘ne devam ediyoruz. Soğanlı bölgenin en büyük üçüncü keşiş merkezidir ve burada bir çok mağara kilise ile güzel bir vadi yürüyüşü sizi beklemektedir. Yürüyüşümüze başlamadan önce yöresel bir restaurantta güzel bir öğle yemeği alıyoruz. Ayrıca burada köylü kadınlar tarafından yapılan ünlü Soğanlı oyuncak bebeklerini görebilirsiniz.Öğleden sonra Soğanlı Vadisi yürüyüşümüz başlar ve yürüyüşümüz son bulduğunda turumuz sonlanır. Daha sonra otelimize geri dönmek üzere yola koyuluruz.Yol boyunca eğer ilginizi çekerse bölgeye özgü halı imalathanelerini ziyaret edebilir ve burada halı yapımını izleyebilirsiniz. Kapadokya Türkiye’nin en büyük halı dokuma alanıdır.Detaylı bilgi ve rezervasyonunuz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. info@kapadokyagezi.com

Kapadokya Gezi